ОБЕЛЕЖИЛИ СМО ДАН КЊИГЕ
Национални дан књиге и Дан народне библиотеке Србије се обележава 28. Фебруара. Тим поводом се у великом броју градова и библиотека широм Србије одржавају предавања, изложбе, концерти који доприносе афирмацији културе читања.
Народна библиотека Србије је основана 28.фебруара 1832.године, дан када је Димитрије Давидовић, политичар, дипломата, уставописац, и кнежев секретар, послао писмо кнезу Милошу о уређењу библиотеке. Од 1838.до 1853. Године је функционисала у саставу Министарства просвете, а затим је прерасла у самосталну установу културе.
За време Првог светског рата је део књига сачуван, а део је постао ратни плен Немачке и Бугарске. У ратном метежу су нестала и три најважнија стара српска рукописа: „Никољско јеванђеље“ , „Зборник попа Драгоља“ и „Призренски препис Душановог законика“.
За време Другог светског рата је Народна библиотека претрпела страховите губитке, непроцењиво културно благо је отишло у прах и пепео када је немачким бомбама изгорела до темеља. Заувек су нестали споменици наше духовности попут „ Типика светог Саве Јерусалимског“ из 1319.године , „Октоих“ из 12. И 13.века и др.
Након Другог светског рата фонд Народне библиотеке је значајно попуњен поклонима и легатима, а међу дародавцима су се нашли Милан Ракић, Милош Црњански, Десанка Максимовић и мноди други.
Књиге су највеће благо и извор инспирације, имају моћ да нас забаве, утеше, изазову. Оне су наши најбољи пријатељи, пуно дају, а не траже ништа.
Књиге отварају наш ум, побуђују нау машту, обогаћују наш речник, јачају концентрацију.
Треба истаћи да ужитак читања у значајној мери убрзава рад мозга. Разлог је тај што књиге представљају непресушни извор информација.
Ментална хигијена је подједнако важна као и физичка. Као што вас тренинг чини физички виталнијим, тако читање књига одржава ваш ум у врхунској кондицији.
БУДИТЕ УВЕК У КОНДИЦИЈИ И НЕ ПРЕСТАЈТЕ ДА ЧИТАТЕ!